پایش اصل بودن گواهینامه ایزو با توجه با افزایش ارئه گواهینامه های تقلبی موارد زیر را قبل از اقدام برای دریافت گواهینامه در نظر بگیرید:
 

الف – پایش اصالت شرکت گواهی کننده (CB)

۱. رونوشت قرارداد شرکت ایرانی با CB (نهاد معتبر صادر کننده گواهینامه) خارجی را بخواهید.

۲. از شرکت مادر قرارداد را استعلام کنید. البته برای استعلام از پست الکترونیکی اصلی در سایت اصلی استفاده کنید.

۳. در سایت اصلی به نمایندگی، شعبه و دفتر ایران باید ارجاع و آدرس دهی شده باشد. (برای هیچ یک از CB ها تحریم مانع این قضیه نیست!)

۴. شرکت اصلی را از سایت زیر پیدا کنید از طریق انتخاب کشور و جستجو در لیست اکردیته شده  http://www.iaf.nu//articles/IAF_MEMBERS_SIGNATORIES/4

شرکت گواهی کننده معتبر بین المللی باید از طریق IAF و از مسیر AB کشورش اعتباردهی شده باشد. در غیر این صورت اعتبار ندارد.

۵. به وجود سایت خارجی و آدرس و تلفن اکتفا نکنید. اطمینان حاصل نمایید که سایت شرکت مادر ایرانی نبوده می توانید از سایت who is برای ردیابی نام و نشانی ثبت کننده سایت اطمینان حاصل نمایید.

۶. اگر سایت به نظر شما اعتبار ندارد حتما اعتبار لوگو های AB (نهاد اعتبار دهنده به CB مادر) که زیر گواهینامه وجود دارد را چک بکنبد.

۷.  وجود نام این شرکت در لیست سازمان استاندارد ایران به معنی اعتبار ملی از نهاد تأیید صلاحیت ایران است.

۸. برای اطمینان از اینکه سایت شرکت در ایران بالا نیامده است (حتی ممکن است پسوند هر کشوری را داشته باشد و در whois هم در آن کشور باشد) آدرس سایت را در سایت alexa.com وارد کنید و نتیجه را ببینید که ممکن است فقط کشور ایران در نقشه مشخص شده پررنگ شده باشد یعنی کلیک این سایت فقط در ایران است!

 

اصالت گواهینامه iso
 

 ب – پایش اصالت گواهی نامه:

۱. پس از صدور، اعتبار گواهینامه را در سایت شرکت مادر بررسی نمایید. (از طریق شماره یا کد منحصر به فردی که در گواهی نامه وجود دارد) ممکن است گواهی نامه شما برای صرفه جویی در هزینه ها (!) ثبت نشده باشد.

۲. جنس کاغذ، نمونه امضا و هولوگرام و کیفیت چاپ به ما پاسخ قطعی نمی دهد اما می تواند ما را به شک بیندازد!

۳. گواهی نامه را اسکن کنید و برای شرکت اصلی میل کنید تا آنها به شما پاسخ دهند.

۴. برخی گواهی نامه ها به صورت لوکال صادر می شوند و برخی استانداردها برای صدور گواهی نامه تهیه نشده اند مثلا راهنماها (GUIDELINE) اما در ایران برای آنها گواهی نامه صادر می شود و حتی گواهی نامه ۵S و چنین موضوعاتی که صدور آن به صورت لوکال در نمایندگی اشکال ندارد به شرط اینکه مشتری بداند و هزینه زیادی برای آن دریافت نشود چون هزینه ای به شرکت اصلی پرداخت نمی شود.

 ج – استانداردهای محصول و CE

۱. شرکت صادر کننده CE با شرکت های گواهی دهنده ایزو متفاوت هستند و NB نامیده می شوند. NB باید در سایت اتحادیه اروپا ثبت شده باشد.

۲. این شرکت باید دایرکتیو و مدول مربوط به محصول شما را داشته باشد و اعتبار زمانی آن هم به اتمام نرسیده باشد. این موارد را از طریق لینک زیر بررسی نمایید: http://ec.europa.eu/enterprise/newapproach/nando/index.cfm?fuseaction=directive.main

جهت دریافت راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما ، 09194545102 -  09126060253  و شماره تابت 02188628046 -02186054583  تماس بگیرید.