ایزو چیست؟ گواهینامه ایزو به چه کار می آید؟

استانداردهای ایزو و گواهینامه ایزو برای ارتقا سطح کیفی زندگی گرفته از کالاهای تولید شده تا خدماتی که به جامعه ی مصرف کننده ارائه می شود، توسط یک سازمان بین المللی به وجود آمد.

مقر سازمان ایزو که یک سازمان غیر دولتی بین المللی است، در ژنو می باشد. فعالیت این سازمان از 24 ماه فوریه سال 1947 آغاز شده است و موسسه های ملی مختلفی از 130 کشور در سراسر دنیا در این سازمان به منظور استاندارد سازی عضو هستند.

ایزو وظیفه دارد که در راستای حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان در محدوده فنی، علمی، هرگونه فعالیت های اقتصادی و اطلاعاتی، فرایند ها را مورد بررسی قرار دهد و استانداردهای بین المللی را برای بهبود آن ها ارائه کند.

 

ایزو چیست


 

انواع گواهینامه های ایزو

شرکتهای خدماتی کارخانه های تولیدی شرکتهای پیمانکاری صنایع غذایی مراکز آموزشی رستورانها و هتلها شرکتهای تبلیغاتی
ISO 9001 ISO 18001  ISO 45001 SFBB IWA2 SFBB ISO 10668
ISO 10004 ISO 14001 OHSAS 18001 ISO 22000 IEC 24751 ISO 220000  ISO 10004
ISO 10002 ISO 9001 HSE-MS HACCP ISO 10015 ISO 9001 ISO 9001

 


 

گواهینامه ایزو

استانداردهای مدیریت ایزو مجموعه ای از چارچوب هایی هستند که به شما کمک می کنند به طور موثر کسب و کارتان را مدیریت کنید. دریافت گواهینامه ایزو از شخص ثالث، گواه این است که کسب و کار شما با استانداردهای ایزو، مطابقت دارد؛ گواهینامه ایزو به کسب و کارتان اعتبار سازمانی می بخشد.
آیا شما نیاز به دریافت گواهینامه ایزو دارید؟

رسیدن به این پاسخ بسیار آسان است. اگر جواب شما به تعدادی از این سوالات " بله " باشد، به این معنیست که می بایست نسبت به گواهینامه ایزو اقدام کنید:

 • آیا میخواهيد موفقيت خود را در مناقصه افزايش دهيد يا مشتريان بالقوه را متوجه کنید که شما يک عرضه کننده معتبر هستيد؟
 • آیا شما نیاز به کاهش هزینه ها دارید؟
 • آیا می خواهید هزینه های بیمه خود را پایین آورید؟
 • آیا مایلید تا سطح رضایت مشتری شما بهبود یابد؟
 • آیا شما وقت خودتان (یا تیم خود) را صرف چیزهایی کرده اید که برنامه ریزی برای آینده ندارند؟
 • آیا شما نیاز دارید که فرایندها و رویه هایتان را قوی تر کنید؟
 • آیا کسب و کارتان از بالا رفتن انگیزه ها و مشارکت کارکنان سود می برد؟

اگر پاسخ شما به همه ی این سوالات و حتی تعدادی از آن ها بله است، می بایست به سراغ کسب گواهینامه ایزو بروید.

به عنوان صاحب یک کسب و کار کوچک، اگر می خواهید در مزایده ها شرکت کنید و یا اگر پیشنهادات خوبی از شرکت های بزرگ و نهادهای دولتی دارید، ایزو و دریافت گواهینامه ایزو شانس شما برای دریافت و حضور در مناقصه های بزرگ را بیشتر می کند.

در حالی که انواع بسیاری از گواهینامه های ایزو وجود دارد، همه آنها بدین منظور طراحی شده اند تا از تولید و ارائه محصولات، خدمات و فرایندهایی مطابق با استانداردهای قابل قبول بین المللی، اطمینان حاصل شود.

ISO بیش از 22000 استاندارد مختلف را برای کالاها، خدمات و فرآیندها منتشر کرده است. رایج ترین آنها عبارتند از خانواده ی استاندارد ISO 9000 ، که استانداردهایی برای اطمینان از ارائه محصولات و خدمات با کیفیت بالا و در حال بهبود، هستند.

↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓

همینطور بخوانید : استاندارد مدیریت پروژه ISO21500 چیست؟

↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑

چگونه گواهینامه ایزو دریافت کنیم؟

سازمان ISO به خودی خود گواهینامه ایزو صادر نمی کند، لذا شما برای دریافت گواهینامه ایزو می بایست به سراغ یک شرکت ثالث برای صدور گواهینامه ایزو بروید. این سازمان به عنوان شرکت ثالث، سازمان شما، فرآیندها، محصولات و خدمات شما را بررسی می کنند که آیا می توانند به معیارهای استانداردهای ISO برسند یا خیر!

پس از اینکه شرکت درخواست کننده ی گواهینامه ایزو، با یکی از شرکت های مشاور همراه و الزامات گواهینامه درخواستی در شرکت پیاده سازی شد، به یکی از شرکت های مادر CB در خاک خود متصل می شود و ممیزی های اصلی انجام خواهد پذیرفت، سپس مراحل صدور گواهینامه ی ایزو آغاز می گردد. البته خود این موسسات CB نیز به یک بدنه ی دیگر یعنی موسسات AB متصل هستند و اعتبار خود را از این موسسات می گیرند.

به خاطر داشته باشید که شرکت های CB می توانند تقلبی باشند و گواهینامه های ایزوی نامعتبر صادر کنند. به همین دلیل لازم است که حتما از اعتبار شرکت های CB اطمینان حاصل کنید.

خانه ایزو، یکی از سازمان های موفق در صدور انواع گواهینامه ایزو است که می تواند شما را برای رسیدن به اهداف بزرگ خود در خصوص کسب و کارتان یاری کند.

کار اکثر سازمان ها با صدور گواهینامه ایزو 9001 شروع می شود که اساس بسیاری دیگر از استانداردهای ایزو است.
سازمان های ثالثی که به شما گواهینامه ایزو ارائه می کنند، خود نیز استانداردهای لازم را دارند که باید توسط کمیته ارزیابی سازگاری ISO یا CASCO توسعه یابند.

هنگامی که شرکت شما با استانداردهای ایزو مطابقت داشته باشد، از سوی شرکت های ثالث ایزو برای شما گواهینامه ای صادر می شود که می توانید از آن ها هنگام پیشنهاد قراردادها، تبلیغات و محصولات و خدمات استفاده کنید و به مشتریان خود ارائه دهید.

هزینه صدور گواهینامه ایزو

هزینه صدو گواهینامه ایزو بسته به اندازه ی شرکت شما متفاوت است و بررسی فرآیندها و محصولات می تواند به حدود یک سال به طول انجامد.  هزینه صدور گواهینامه ایزو از 200 هزار تومان تا مبالغی بسیار بالاتر متغیر است که بر مبنای اصولی مشخص تعیین می شود. سایت اصلی سازمان ایزو iso.org  است.

ایزو چیست

 

چرا دریافت گواهینامه ایزو مهم است؟

ایزو از مواردی مانند وزن و اندازه گیری آغاز شده است و طی 50 سال خانواده ای بزرگ از استاندارهای ایزو پدید آمده اند که همه چیز را دربر می گیرند؛ از کفش هایی که روی آن ها ایستاده ایم تا شبکه ی وای فای که به آن ها متصل می شویم!

با توجه به این موارد، استانداردهای بین المللی به این معنی است که مصرف کنندگان می توانند مطمئن باشند که محصولات ایمن، قابل اعتماد و با کیفیت خوب عرضه می شوند.

استانداردهای ایزو در زمینه ایمنی جاده، ایمنی اسباب بازی و بسته بندی های پزشکی، تنها تعداد کمی از استانداردها هستند که به ساخت جهانی امن تر کمک می کنند.

با استانداردهای بین المللی در ارتباط با کیفیت هوا، آب و خاک، انتشار گازهای گلخانه ای و جنبه های زیست محیطی محصولات، از سلامت این سیاره و ساکنانش محافظت می شود، البته نباید از برآوردن مزایای اقتصادی ایزو چشم پوشید.

در تجارت سازمان ها با دریافت گواهینامه ایزو، می توانند به مقبولیت بیشتری دست پیدا کنند و به همین دلیل در سراسر جهان به راحتی دیده شده و به رقابت در سطح بین المللی بپردازند.

خریداران می توانند از مطابقت محصولات و خدماتی که دارای گواهینامه ایزو هستند، اطمینان حاصل کنند چرا که آن ها محصولات و خدماتی را خریداری می کنند که استاندارهای جهانی دارند و از مزیت قیمت های رقابتی برخوردار شده اند.

سازمان هایی که در کشورهای در حال توسعه فعالیت می کنند، می توانند با داشتن گواهینامه ایزو، امکان سرمایه گذاری های مفید در خارج از مرزهای خود را بیشتر کنند.

در کل استانداردهای ایزو برای تمامی افراد کاربرد دارد و امنیت، رفاه، حفاظت، اطمینان و سود دهی را به ارمغان می آورد.

مزایای ایزو

 1. ایزو محصولات و خدمات را بررسی می کند و آن ها را مطابق با شاخص های موثر می سنجد.
 2. از دوباره کاری ها جلوگیری می کند.
 3. کاهش هزینه های تولید را در پی دارد.
 4. اطمینان و اعتماد درون سیستمی را با شرح وظایف و مسئولیت ها را حاصل می کند.
 5. به مدیران شرکت های مختلف و مشتریان برون مرزی تعهد می دهد.
 6. سازمان ها را متعهد به تولید و ارائه محصولات و خدمات با کیفیت و مطابق با رضایت مشتریان می کند.
 7. توان رقابتی با سایر رقبا با توسعه تولیدات و خدمات ملی را بالا می برد.

با توجه به مواردی که در بالا گفته شد، هر کسب و کار کوچک و بزرگی که هدف های والایی در سر دارند، می بایست نسبت به دریافت گواهینامه های ایزو اقدام کنند. شما می توانید با یاری جستن از مشاوره های برتر خانه ایزو، راه را برای رسیدن به اهداف برتر خود هموار کنید.

 

دانلود کتاب ایزو چیست؟ pdf